fbpx

Czego nie powinna zawierać strona internetowa? 3 kwestie.

21 października, 2021

Czego nie powinna zawierać strona internetowa? Niezrozumiałego przekazu, odpychającej formy i męczących treści. To, co znajduje się na niej; to, co sprawi, że internauta Ci nie zaufa i to, co zniechęci go do współpracy. Wszystko to powinno być usunięte ze strony.

W książce pt. Nie każ mi myśleć. O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych Steve Krug pisał, że wygląd elementów i ich prawidłowe opisy, układ strony i niewielka ilość starannie dobranego tekstu — to wszystko powinno pozwolić na prawie natychmiastowe zrozumienie zawartości strony. Jeśli nie ma możliwości, aby strona była intuicyjna, należy zrobić wszystko, aby przynajmniej stała się zrozumiała.

Coś więcej dodać? Absolutnie. Jaka powinna być strona internetowa? Zrozumiała i łatwa w obsłudze dla „zwykłego użytkownika”. Jeśli masz stronę, to czy Twoja taka jest? Spróbuj odpowiedzieć obiektywnie, mimo, że to trudne. Na "swoją" przecież patrzy się inaczej. Jeśli masz z tym problem, poproś znajomego, niech się wypowie. Jeśli nie masz jeszcze strony internetowej, niech kierują Twoimi decyzjami wskazówki S. Kruga.

Czego nie powinna zawierać strona internetowa?

Internauta, który odwiedza stronę internetową chce konkretów. Chce dostać to, po co przyszedł. Niestety wiele stron internetowych nadal zawiera elementy, które pomniejszają poziom zaufania. Jakie to elementy? niechlujny wygląd Ukryte ceny produktów lub usług, pochowane adresy mailowe lub numery telefonów. Po co w XXI wieku chować te elementy? Nie wiem.

Czego nie powinna zawierać strona internetowa? Paskudnej szaty graficznej.

Mimo, że o gustach nie powinno się dyskutować, to nadal obowiązuje kanon estetyki. Nie chodzi o to, aby dążyć do doskonałego wyglądu witryny internetowej. Pamiętaj, że niechlujność odpycha.

Niech powiedzenie Jeden woli kurę, drugi cebulę wytycza kierunek kreatywności, mieszczącej się w ramach estetyki.
Nie przesadzaj z ilością kolorów szaty graficznej. To samo dotyczy czcionki. Zachowaj jej styl i kolor na wszystkich podstronach. Pamiętaj, że strony nie robisz wyłącznie pod siebie.

czego nie powinna zawierać strona internetowa
Czego nie powinna zawierać strona internetowa? Paskudnie wyglądających elementów

Szata graficzna to nie tylko wygląd zakładek. To również przyciski, belka menu, stopka, tło i tekst. Trzymaj się jednego stylu. Zdecydowałeś się na przyciski w formie prostokąta? Stosuj prostokątne przyciski wszędzie i nie zamieniaj ich na kółka, kwadraty czy gwiazdki. Gdy wypełniasz przyciski tłem i tekstem, zadbaj o to, aby kolor czcionki i tła przycisku nie miały tej samej barwy. W przeciwnym razie tekst nie będzie czytelny.

Czego nie powinna zawierać strona internetowa? Nieprawidłowych opisów.

Nie nabieraj internauty tekstami "wychodzimy naprzeciw Twoich oczekiwaniom" i nie próbuj go również przekonywać pisząc: "Twój telefon jest dla nas ważny". To już nie działa.
Nie nadmuchuj tekstów niepotrzebnymi przymiotnikami. Zamieszczaj jak najmniejszą ilość starannie dobranego tekstu, a jego resztę przenoś na blog. Niech internauta szybko rozumie to, co czyta, to, na co patrzy i szybko odnajduje to, czego szuka.

Ostatnio na blogu

Strona internetowa dla firmy - Agent nieruchomości Suwałki
Strona internetowa dla firmy powinna być traktowana jak handlowiec, który nigdy nie zasypia. Agent nieruchomości, ekspert finansowy czy coach doskonale ...
Czytaj dalej
Strony internetowe dla producentów
Lubimy budować strony internetowe dla firm, które posiadają kilka wersji językowych. Na zlecenie firmy Igloszron – producenta urządzeń chłodniczych, który ...
Czytaj dalej
Strona internetowa dla firmy budowlanej
Strona internetowa dla firmy budowlanej to jeden z podstawowych elementów budowania wizerunku i nawiązywania relacji z klientami w Internecie. Jedną ...
Czytaj dalej
pencilearthbullhornchevron-upmenu-circlecross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram