fbpx

Budowa strony internetowej. 7 praktycznych wskazówek projektowania jej struktury

4 października, 2022

Budowa strony internetowej jest zakończona wtedy, gdy wszystkie elementy witryny Internauta ma „pod ręką”. Zadbaj o to, aby użytkownik nie miał problemu z odnalezieniem tego, po co przyszedł.

Planujesz budowę strony sklepu internetowego? Opracuj ścieżkę zakupową tak, aby użytkownik był prowadzony od punktu „A” do „Z”, czyli od wejścia do sklepu, po zakup produktu, zamówienie usługi lub wykonanie innej czynności powodującej konwersję (np. pobranie aplikacji, wypełnienie formularza, czy rezerwację szkolenia).

Projektując architekturę witryny, zwróć uwagę na charakter strony. Sklep internetowy wymaga innej nawigacji niż strona wizytówkowa lub serwis informacyjny. Ważne są również cele biznesowe, bo od nich zależy, czy budowa strony internetowej będzie przebiegała bezproblemowo i które elementy witryny powinny być bardziej widoczne – promocja wybranego produktu/usługi, zapisy do rezerwacji szkoleń czy może pobranie materiału z witryny).

Budowa strony internetowej
Budowa strony internetowej jest zakończona wtedy, gdy wszystkie elementy witryny Internauta ma „pod ręką”

Budowa strony internetowej - 7 najważniejszych elementów w jej strukturze

W strukturze strony uwzględnij również potrzeby użytkowników. Jeśli prowadzisz e-sklep, zapewnij szybki i bezproblemowy dostęp do rejestracji konta lub realizacji szybkich przelewów online.

  • Ikony - w sklepie internetowym ikonka koszyka powinna znajdować się w prawym górnym rogu. Jest to bardzo powszechna lokalizacja, której zmiana może zmniejszyć prawdopodobieństwo konwersji.
  • Buttony - przyciski (np. CTA - Call to Action) znajdujące się na Twojej stronie internetowej muszą być podlinkowane. Jeśli linki prowadzą do błędu 404, zirytują użytkownika, który wyjdzie ze sklepu i skorzysta z oferty Twojej konkurencji.
  • Menu - podzielone na kategorie i podkategorie, a te drugie posegregowane na konkretne produkty. Kategoryzacja ułatwi klientowi znalezienie tego, czego szuka.
  • Formularze kontaktowe – powinny mieć lekką formę, stonowany kolor tła, czytelną czcionkę (bez błędów ortograficznych w tekście) oraz funkcjonalności, które ułatwiają wypełnienie formularza (np. sugestie lub tzw. drop-list).
  • Responsywność – przy projektowaniu każdego każdy należy kierować się zasadą „Mobile-first”. Według raportu „E-commerce w Polsce 2021” najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi w procesie zakupowym online są niezmiennie[...] smartfony (76 proc.), a najmłodsi ankietowani zdecydowanie częściej wybierają smartfona (92 proc.) niż jakiekolwiek inne urządzenie[1].
  • Filtrowanie - rozwiązanie to okazuje się przydatne szczególnie w przypadku rozbudowanych sklepów internetowych. Wówczas zamiast opracowywania ogromnego (mało przejrzystego) menu, można zdecydować się na wdrożenie filtrów i stworzenie podstawowego menu.
  • Breadcrumbsy - inaczej nawigacja okruszkowa ułatwia użytkownikom śledzenie aktualnej lokalizacji w obrębie witryny. Jest to bardzo dobre usprawnienie, które rekomendujemy wdrożyć w serwisach usługowych, sklepach internetowych i portalach informacyjnych).
Strona internetowa dla firmy ZANAMER Olsztyn
Budowa strony internetowej przebiega na innych zasadach niż budowa portalu biznesowego

W myśl zasady, żeby potencjalny klient miał wszystko „pod ręką”, polecamy zadbać o łatwy powrót do strony głównej. Najlepiej za pomocą jednego kliknięcia w identyfikację wizualną firmy (logotyp w lewym górnym rogu witryny) lub w przycisk „Strona główna”.

Podsumowanie

Prawidłowa budowa strony internetowej sprzyja nie tylko użytkownikom. Pomaga również robotom Google. Należy ją opracować zgodnie z indywidualnymi założeniami, preferencjami oraz specyfiką swojego biznesu. Nie zapominaj jednak o podstawowych wytycznych, które witryna powinna uwzględniać. Kompleksowy projekt powinien być dostosowany nie tylko pod kątem UX (ang. User Experience), ale także UI (ang. User Interface). Co więcej - pamiętaj o odpowiednio dostosowanej ścieżce zakupowej. Klient po wejściu w witrynę powinien bezproblemowo odnaleźć to, czego szuka i dokonać zakupu. A jeśli prowadzisz biznes i nie wiesz od czego zacząć budowę strony internetowej dla firmy, chętnie Ci o tym opowiemy w innym artykule.


[1] M-commerce zyskuje na znaczeniu https://bluemedia.pl/baza-wiedzy/blog/ecommerce/mcommerce-zyskuje-na-znaczeniu Dostęp; 15.09.2022

Ostatnio na blogu

Modernizacja strony internetowej - Turkus+Lainer
Modernizacja strony internetowej to same korzyści. Nowoczesna, atrakcyjna szata graficzna może znacznie poprawić wizerunek firmy. Dobrze zaprojektowana witryna sprawia, że ...
Czytaj dalej
Strona internetowa marki BEZ ZEGARKA. Poznaj 9 elementów skutecznego budowania strony www.
Stworzenie atrakcyjnej strony internetowej, która jest funkcjonalna i skuteczna, wymaga więcej niż tylko umiejętności technicznych. Wymaga zrozumienia biznesu i klientów. ...
Czytaj dalej
Informatyk na godzinę - oferta dla lokalnych firm
Informatyk na godzinę jest nową usługą, którą kierujemy do lokalnych-profesjonalnych firm. Jeśli prowadzisz własny biznes, to zdajesz sobie sprawę z ...
Czytaj dalej
pencilearthbullhornchevron-upmenu-circlecross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram