fbpx

Strona internetowa dla firmy – Od czego zacząć jej budowę?

25 kwietnia, 2022

Pewien mądry człowiek powiedział, że strona internetowa dla firmy jest jak handlowiec, który nigdy nie zasypia. Prowadzisz biznes i nadal nie masz swojej witryny? Zmień to jak najszybciej. Jeśli nie wiesz od czego zacząć (i z czyich usług skorzystać), aby ją zbudować, to dziś Ci o tym opowiemy.

Zakładamy, że znalazłeś kogoś takiego, jak my, kto zna się na budowaniu stron. Jeśli jednak nie, to go znajdź. To pierwszy i najtrudniejszy krok w całej tej robocie.

ZADBAJ O DOBRY PLAN DZIAŁANIA

Jeśli nie chcesz popełnić błędów, których naprawianie kosztuje sporo pieniędzy, nerwów i czasu, to zadbaj o dobry plan działania. Z wielu stron internetowych naszych klientów musieliśmy usuwać błędy po poprzednich wykonawcach. Bez tego nie można było rozpocząć jakichkolwiek działań marketingowych i sprzedażowych. Ich strony – albo zostały zbudowane na podstawie złego planu działania, albo wykonawcy nie mieli w ogóle żadnego planu i działali „na odwal”. Wiele witryn po prostu zaoraliśmy i budowaliśmy nowe.

Strona internetowa dla firmy ZANAMER Olsztyn
Strona internetowa dla firm nie powstaje w 5 dni

PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY, BO… SKONSULTOWAŁ POMYSŁ NA STRONĘ WWW

Wielu naszych klientów „zmądrzało po szkodzie” i otworzyło oczy, gdy stracili pieniądze przez pracę złych wykonawców. A mogli tego uniknąć. Doskonale wiedzieli, że prowadzimy konsultacje na temat funkcjonalności stron internetowych, ale uznali to za stratę czasu. Strona internetowa dla firmy ma być gotowa „na już”. Na swoje nieszczęście znaleźli takich, którzy obiecali im zbudowanie strony w 5 dni. Efekt? Katastrofa budowlana.

Jeśli więc chcesz uniknąć katastrofy, skorzystaj z konsultacji. Omówisz wygląd Twojej strony, przedstawisz oczekiwania oraz cele.

Z DOBRYM PLANEM MASZ WSZYSTKO 2X SZYBCIEJ.

Zdolny programista, grafik i copywriter, (który zna się na swojej robocie), to skarb. Skoro masz już wszystkich trzech na pokładzie (lub trzy osoby w jednym) to Twoja strona internetowa dla firmy powinna powstać szybko i bez problemów.

NA POCZĄTKU BYŁ(y) BRIEF(y).

Skrupulatnie wypełniony brief to pociecha każdego twórcy. Jest źródłem informacji i wytycznych do budowania strony. W ZANAMERze dajemy klientom dwa briefy. Pierwszy dotyczy spraw technicznych (kolorystyki, layoutu graficznego podstron, ilości pól tekstowych, etc.). W drugim zbieramy informacje nt tekstów marketingowych, ilości znaków oraz stylu prowadzenia komunikacji w sieci.

Gdy mamy wszystkie informacje, zabieramy się do tworzenia projektowania architektury strony.

Strona internetowa dla firmy ZANAMER Warszawa
Strona internetowa dla firmy powinna przyciągać uwagę odbiorcy

ARCHITEKTURA STRONY

Budowanie strony zaczynamy od opracowania układu logicznego katalogów (drzewa zakładek) na podstawie informacji z briefu. W praktyce drzewo może wyglądać tak:

 • Strona startowa
 • O nas
 • Oferta
  • Oferta nr 1
  • Oferta nr 2
  • Oferta nr 3
 • Usługi
  • Usługa nr 1
  • Usługa nr 2
  • Usługa nr 3
 • Realizację
  • Realizacja nr 1
  • Realizacja nr 2
  • Realizacja nr 3
 • Blog
  • Wpis nr 1
  • Wpis nr 2
  • Wpis nr 3
 • Galeria
 • Kontakt

Gdy drzewo zostało „zasadzone”, do akcji wkraczają 3 muszkieterowie.

GRAFIK. Pierwszy muszkieter.

Rolą grafika jest zaprojektowanie widoków każdej podstrony. Widoki powinny przedstawiać wygląd pól graficznych i tekstowych, przycisków, banerów, suwaków, itp. Jeśli masz opracowany System Identyfikacji Wizualnej, zwróć uwagę, aby wygląd szablonu był z nim zgodny.

Strona internetowa dla firmy ZANAMER Suwałki
Strona internetowa dla firmy wymaga dobrej współpracy między programistą, grafikiem i copywriterem

PROGRAMISTA. Drugi muszkieter.

Gdy zaakceptujesz layout strony, rozpoczyna się kolejny etap: zakodowanie grafiki, czyli przeniesienie jej do świata wirtualnego. Tym zajmie się programista. Gdy zacznie kodować layout, warto wtedy zaangażować trzeciego muszkietera. Mowa o copywriterze, Jego zadaniem będzie opracowanie porywających tekstów marketingowych.

COPYWRITER. Trzeci muszkieter.

Strona internetowa dla firmy powinna być estetyczna. Za estetykę strony odpowiada nie tylko projekt graficzny. Tekst (ilość i jakość) również odgrywa kluczową rolę. Ważne jest to, aby zamieścić na stronie jak najmniejszą ilość starannie dobranego tekstu. Dlaczego? Bo strona internetowa dla firmy nie jest banerem reklamowym, a Internauta nie musi czytać wszystkiego. On szuka konkretnych informacji, a reszta go nie obchodzi.

Często bywa tak, że przedsiębiorcy zlecają opracowanie tekstów przed zaprojektowaniem widoków graficznych poszczególnych podstron witryny. Efekt jest taki, że copywriter opracowuje tekst np. o objętości 2500 znaków ze spacjami (zzs) dla każdej podstrony, a przedsiębiorca:

 • albo przepłaca pieniądze, bo publikuje tylko skrawek tekstu z jego całości,
 • albo upycha cały tekst (bo przecież każdy internauta go zapewne przeczyta), tworząc hałas informacyjny w witrynie.
Strona internetowa dla firmy ZANAMER Białystok
Strona internetowa dla firmy powinna być estetyczna

Zapamiętaj! Najpierw szablon graficzny strony, później tekst!

TESTY FUNKCJONALNOŚCI

Gdy programista zakodował szablon, a copywriter opracował treści marketingowe, czas rozpocząć pierwsze testy funkcjonalności. Trzeba sprawdzić wszystkie elementy witryny i co się stanie, gdy użytkownik kliknie wybrane miejsce na stronie. Poruszanie się po stronie nie powinno sprawiać mu kłopotów.

BŁĘDY, POPRAWKI I… KOLEJNE TESTY.

Budowanie strony to proces twórczy. Czasem zdarzają się źle podlinkowane przyciski, nieaktywne formularze kontaktowe, omyłki pisarskie lub „okienka”, które się krzywo układają. Testy funkcjonalności są od tego, aby usunąć z głowy użytkownika wszystkie potencjalne znaki zapytania.

„POSTAWIENIE” STRONY NA SERWERZE I OSTATNIE TESTY FUNKCJONALNOŚCI (dla świętego spokoju)

Po wdrożeniu wszystkich poprawek pozostaje już tylko zaparkować ją na docelowym serwerze, wdrożyć certyfikat bezpieczeństwa SSL domeny i sprawdzić konfigurację skrzynek pocztowych. Warto jeszcze – dla świętego spokoju – przeprowadzić ostatnie testy funkcjonalności, aby wychwycić błędy, których się nie zauważyło. Gdy wszystko śmiga, jak należy, stronę uznajemy za gotową.

ŚMIERTELNIE WAŻNE Post Scriptum.

Już wiesz jakie kroki warto wykonać, aby strona internetowa dla firmy została zbudowana. To jednak nie wszystko. Zadbaj o to, aby wykonawca Twojej witryny przeniósł na Ciebie autorskie prawa majątkowe. Gdy ich nie masz, strona nie należy do Ciebie. Nie ważne, że zapłaciłeś za jej zbudowanie. Bez autorskich praw majątkowych nie możesz z niej korzystać, ha ha.

Ostatnio na blogu

Modernizacja strony internetowej - Turkus+Lainer
Modernizacja strony internetowej to same korzyści. Nowoczesna, atrakcyjna szata graficzna może znacznie poprawić wizerunek firmy. Dobrze zaprojektowana witryna sprawia, że ...
Czytaj dalej
Strona internetowa marki BEZ ZEGARKA. Poznaj 9 elementów skutecznego budowania strony www.
Stworzenie atrakcyjnej strony internetowej, która jest funkcjonalna i skuteczna, wymaga więcej niż tylko umiejętności technicznych. Wymaga zrozumienia biznesu i klientów. ...
Czytaj dalej
Informatyk na godzinę - oferta dla lokalnych firm
Informatyk na godzinę jest nową usługą, którą kierujemy do lokalnych-profesjonalnych firm. Jeśli prowadzisz własny biznes, to zdajesz sobie sprawę z ...
Czytaj dalej
pencilearthbullhornchevron-upmenu-circlecross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram